Zaznacz stronę

Na rynku e-commerce jest bardzo dużo systemów sklepowych. Jak wybrać najlepszy i jakie kryteria uwzględnić? W tym krótkim poradniku wyjaśnię ogólne różnice między sklepem własnym, a sklepem abonamentowym. 

 

Sklep abonamentowy

Sklep abonamentowy (np. Shoper, Shopify, Shoplo, RadCart, IdoSell) to usługa SaaS (Software as a service), czyli wynajmujesz dostęp do oprogramowania do obsługi Twojego sklepu. Łączy się z tym szereg zalet i wad. Z jednej strony do założenia sklepu w takiej formie potrzebujesz jedynie założyć konto. Razem z abonamentem otrzymujesz miejsce na serwerze, gdzie fizycznie znajduje się Twój sklep. Czyli nie musisz już kupować hostingu. Jedynie możesz wykupić domenę i podłączyć ją do systemu sklepowego, aby mieć sklep pod własnym adresem www.

Niestety opłata abonamentowa za wynajem sklepu jest na zawsze. Gdy przestaniesz płacić, utracisz dostęp do swojego sklepu. Na start jest to oczywiście tańsze (jeśli wykupisz tylko abonament bez dostsowowania sklepu) – to wtedy cena za otwarcie sklepu jest dużo niższa, niż postawienie sklepu własnego, ale ta opłata pozostanie miesiąc w miesiąc, a czasami po okresie promocyjnym (półrocznym lub rocznym) może nawet wzrosnąć, czyli w przeliczeniu wyjdzie, że prowadząc ten sklep w kolejnych latch jednorazowa inwestycja w sklep własny zwróciłaby Ci się kilku jak nie kilkunastokrotnie zamiast płacenia co miesiąc abonamentu. Warto dodać, że abonament jest jak ZUS czy zarabiasz czy nie, płacić go trzeba bo stracisz dostęp do swojego sklepu.

Po założeniu sklepu w wersji abonamentowej następnie musisz samodzielnie skonfigurować swój sklep (lub w niektórych firmach możesz wykupić usługę konfiguracji). W zależności od systemu konfiguracja już wewnątrz sklepu może być mniej lub bardziej problematyczna.

Konfigurację takiego sklepu ktoś musi zrobić – więc jeśli wykupujesz abonament jesteś zdany na siebie i tylko tą firmę od której wynajmujesz oprogramowanie. Jeśli chodzi o szatę graficzną takiego sklepu bardzo często zostajesz „uwiązany” do jednego wzoru, który trudno zmodyfikować (chyba że firma udostępnia usługę dopasowania, ale to kosztuje dodatkowo poza abonamentem). Więc jeśli chcesz posiadać pełną dowoloność pod kątem tego, jak będzie wyglądał Twój sklep – wybierz sklep własny (o czym poniżej).

Systemy abonamentowe są tworzone, aby udostępnić zgeneralizowaną usługę jak najszerszemu gronu klientów. Zaletą jest to, że na starcie mają czasami dosyć sporą listę gotowych już integracji. Ale z drugiej strony, jeśli akurat nie mają tej, której potrzebujesz, to może być problem. Czyli firma nie będzie zmieniać swojej usługi przez to, że zgłosisz, że Ty chciałbyś to czy tamto inaczej, albo potrzebujesz takiej integracji. W tym modelu to tak nie działa. Ewentualnie niektóre firmy udostępniają możliwość zamówienia usługi dopisania danej funkcjonalności, ale raczej musisz liczyć się z tym, że jeśli dany sklep abonamentowy nie ma potrzebnej Ci funkcji w liście funkcjonalności, to musisz pogodzić się z tym, że nie będziesz jej miał… lub wybrać sklep własny (o czym poniżej). Więc jeśli chcesz mięć pełne możliwości pod kątem rozbudowy sklepu – zastanów się nad opcją własnego sklepu.

W przypadku sklepów abonamentowych mniejsze są możliwości jeśli chodzi o spersonalizowanie sklepu. Niektóre firmy udostępniają taką możliwość w formie dodatkowo płatnej usługi, zamawianej obok comiesięcznego abonamentu. Jednak często trudno wyróżnić się w przypadku takiego sklepu. Są na jedno kopyto.

 

Sklep własny

Zamiast wynajmować sklep, możesz posiadać swój sklep na własność, czyli zamówić usługę przygotowania sklepu dla Ciebie pod klucz, którego będziesz właścicielem. Sklep można stworzyć na silnikach platform open source i dalej rozbudowywać i indywidualizować według Twojej koncepcji, bądź napisać kompletnie nowy systempisany dla Ciebie.

W przypadku własnego sklepu otrzymujesz licencję i możesz rozwijać dalej swój sklep z obojetnie jaką firmą. A jeśli sklep jest budowany na najpopularniejszych systemach open source np. Woocommerce, czy Magento – masz szeroki wybór deweloperów, którzy mogą pisać dla Ciebie rozwiązania, jakich potrzebujesz i rozwijać swój sklep – masz pełną dowolność, nie jesteś ograniczony czyimś systemem, ani czyjąś licencją. To tak samo jak z mieszkaniem. Nie wynajmujesz tylko to Ty jesteś właścicielem.

To, jak będzie wyglądał Twój sklep ograniczone jest jedynie Twoją wyobraźnią, możliwościami programistycznymi firmy, z którą będziesz współpracował (która w przypadku sklepu własnościowego nie jest niczym skrępowana), i zasobnością portfela – wiadomo można zrobić wszystko, jest to jedynie kwestia czasu i budżetu 😉

Czyli przy sklepie własnym można w pełni spersonalizować Twój sklep, dzięki czemu Twój sklep będzie miał indywidualny charakter, dopasowany perfekcyjnie do branży i klimatu, jaki chcesz stworzyć dla Twoich klientów. Twój sklep to będzie TEN sklep, a nie jeden z wielu.

 

 

Podsumowując: sklep internetowy – abonament, czy sklep własny

Podsumujmy:

Sklep abonamentowy:

Plusy:

– szybsze i tańsze w założeniu na start, nie musisz kupować hostingu, jedynie domenę,

– czasami szerokie spektrum gotowych integracji na start,

– automatyczne aktualizacje sysetmu,

 

Minusy:

– płacisz co miesiąc abonament za wynajmowanie sklepu,

– abonament może rosnąć z czasem,

– mniejsze możliwości indywidualizacji (bądź czasami do wykupienia jako dodatkowa usługa),

– mniejsze możliwości potrzebnych funkcjonalności (bądź czasami do wykupienia jako dodatkowa usługa),

– „związane ręce” przy rozwijaniu sklepu,

– mniejsze możliwości przy dodaniu potrzebnych funkcjonalności (np. integracji, czy zmian) – w zasadzie jesteś zdany na tą jedną firmę, od której wynajmujesz oprogramowanie sklepu,

– droższe w długim okresie.

 

 

Sklep własny:

Minusy:

– droższe założenie sklepu na start,

– musisz kupić domenę i hosting dla swojego sklepu (możesz też wykupić od razu hosting w firmie, która przygotowuje dla Ciebie sklep – tak, jak u nas w Clientelo),

– samodzielne aktualizacje systemu (możesz też wykupić opiekę techniczną w firmie, która przygotowuje dla Ciebie sklep – tak, jak u nas),

 

Plusy:

– pełna możliwość indywidualizacji i personalizacji Twojego sklepu,

– pełna możliwość w zakresie funkcjonalności Twojego sklepu, zmian, dostosowywaniu oraz integracji,

– szerokie spektrum specjalistów, którzy mogą pomóc w rozwijaniu Twojego sklepu,

– szerokie specktrum gotowych rozwiązań z dodatkowymi funkcjonalnościami, które możesz dodać w swoim sklepie,

– zwraca się wielokrotnie w długim terminie

 

Podsumowując: zależy, czy chcesz otworzyć sklep na szybko, aby jedynie przetestować, czy chcesz stworzyć sklep na poważnie, z solidnymi fundamentami, który ma rosnąć i być rozwijany razem z Twoim biznesem.