Cześć,
w tym artykule przybliżę Ci, jak aplikacje webowe mogą pomóc Twojej firmie oszczędzić czas, pieniądze, wyglądać bardziej profesjonalnie, a nie które z nich – nawet rozwinąć bazę przychodów. Zacznijmy od tego, w jaki sposób aplikacje mogą realizować powyższe cele:
1. Oszczędność czasu/zmniejszenie zatrudnienia
Wykonywanie czynności za Twoich pracowników:
– Aplikacja może sama wystawiać faktury za zamówienia klientów i od razu wysyłać je do księgowych.
– W przypadku serwisów abonamentowych – aplikacja sama weryfikuje, czy płatność została dokonana i na tej podstawie zostawia lub odcina dostęp do produktu klientowi.
– Jeśli często wymieniacie się z klientem plikami, może on to robić poprzez aplikację, dzięki czemu dokumenty będą od razu podpięte pod jego konto i łatwo odnajdziesz całą historię wymiany.
– Aplikacja może również przejąć tak proste zadania, jak zarządzanie kalendarzem wizyt. Dzięki temu klienci na bieżąco będą widzieć, kiedy macie wolne terminy i po opłacie zarezerwować go dla siebie. Bez konieczności dzwonienia na recepcję.
To tylko kilka przykładów, bo tak naprawdę możliwości, jakie ma aplikacja zależą tylko od Twojej kreatywności, my jako programiści jesteśmy w stanie stworzyć praktycznie wszystko (z podkreśleniem, że trzeba się liczyć, iż zajmie to czas i będzie kosztować pieniądze 😉 )
2. Bardziej profesjonalny odbiór
Klienci patrzą dużo bardziej przychylnym okiem na firmy, które mają swoje wewnątrzne systemy do dostarczania swoich usług lub częstych wymian plików między klientem a firmą, niż na firmy, które robią to mailem. Wyobraź sobie, że kupujesz od kogoś szkolenie dla całego zespołu, a on wysyła Ci paczkę mailem… a druga firma wysyła Ci dostęp do swojej platformy edukacyjnej, gdzie każdy Twój pracownik ma stworzone konto i jesteś w stanie na bieżąco śledzić, jak sobie radzi i czy w ogóle je przerabia, czy tylko udaje.
Tak samo – rozpoczynasz współpracę z kancelarią – jedni proszę Cię o wysłanie wszystkiego mailem, a drudzy zakładają Ci konto w ich bezpiecznym systemie i proszą o dodanie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą tam. Odbiór firmy jest zupełnie inny, kiedy dysponuje swoim systemem.
3. Łatwiej utrzymać kontakt z klientem i dalej mu sprzedawać
W dzisiejszych czasach mamy tyle rozpraszaczy, że prawdziwą walutą zaczyna być czas ludzi, który spędzają z Twoją firmą. Jeśli klient regularnie przychodzi na Twoją platformę edukacyjną, to wiadomo, że w pierwszej kolejności będzie szukał szkoleń z danego tematu u Ciebie. Pamiętaj, że większość ludzi jest leniwa i nie ufa. Więc poszukanie kogoś nowego, a do tego zaufanie mu, przerasta często możliwości wielu ludzi. Więc mając system, w którym mogą oni realizować swoją pasję, dajesz im poczucie bezpieczeństwa, a swojej firmie wzrost przychodów. Najlepszymi przykładami są Steam, Apple, czy nasz klient – firma Heksagon, sprzedająca szkolenia Fryderyka Karzełka, która operuje na naszej platformie e-learningowej i od jej wdrożenia 3 lata temu zwiększyła swoje przychody o 700%!
4. Łatwiej zarządzać firmą i sprzedażą
Tu kolejny raz użyjemy jednego z naszych Klientów jako przykładu – firma do czasu skorzystania z naszego systemu CRM, zarządzała handlowcami na kartkach a4. Każdy miał swoją teczkę, i tam ręcznie byli mu dopisywani klienci, historia ich zakupów i inne dane. Przedsięwzięcie wymagało ogromnych nakładów czasu pracowników i dochodziło do masy kłótni między działem sprzedaży, a biurem. Teraz wszystko obsługuje system, a Pani prezes ma szybki dostęp do wyników każdego z działów sprzedaży. Może łatwiej nagradzać, zwalniać, proponować odpowiednie szkolenia swojemu zespołowi, szybko przejrzeć, który produkt daje najlepsze efekty, po którym klienci zostają dłużej, a system sam dba o to, aby każda sprzedaż była odpowiednio dopięta do handlowca, dzięki czemu nie ma nieustających kłótni o brak danych, czy błędy w liczeniu – w tym zakresie programy mylą się ekstremalnie rzadko.
Z drugiej strony system może kontrolować Twoje stany magazynowe i wysyłać odpowiedniej osobie powiadomienie sms, jeśli czegoś zaczyna brakować. Możesz szybko wysłać wiadomość do odpowiedniego działu w firmie lub do wszystkich. Możliwości – ponownie – są ograniczone tylko Twoją kreatywnością i zasobnością portfela, chociaż aplikację webową zawsze należy traktować, jako inwestycję i to inwestycję, która – dobrze przygotowana – bardzo szybko się zwraca.
Przykłady aplikacji webowych:
– System CRM – https://leadclient.pl/ – logowanie na wersję demo mamy dostępne dopiero po rozmowie z klientem. Powiększamy możliwości naszych serwerów i lada dzień będzie dostęp automatyczny z poziomu strony.
– Platforma edukacyjna – platforma.graomilion.pl – też nasze dzieło.
– Program do zarządzania dokumentami – wewnętrzne przykłady firm, więc nie wymienię.
– Program do faktur – https://fakturownia.pl/
– Generator ofert dla handlowców – wewnętrzne przykłady firm, więc nie wymienię.
– Program do uzupełniania kilometrówek – https://e-kilometrowka.pl/
– Wszelkie programy ERP – najbezpieczniej będzie polecić firmę – https://www.oracle.com/
Jak się przygotować do stworzenia aplikacji?
0. Cel powstania platformy (oszczędności, zwiększenie sprzedaży, łatwiejsze zarządzanie)
1. Zdecyduj, jakie czynności i jakie stanowiska najchętniej byś zautomatyzował lub umożliwił swojej firmie, dzięki aplikacji. Przygotuj listę.
2. Zastanów się, jakie dane mają największy wpływ na wyniki Twojego przedsiębiorstwa i do jakich danych na bieżąco potrzebujesz dostępu.
3. Zapytaj cały zespół, w jakich czynnościach przydałaby im się pomoc programu. Często prezesi nie mają pojęcia, jak dużo czasu można zaoszczędzić na drobnych czynnościach i z małym zespołem osiągnąć tyle, co firmy z dużą ilością pracowników.
4. Przygotuj listę programów, na których obecnie pracuje Twoja firma (e-sklep – jaki system, jaki program do faktur, jaki system księgowy, jaki system magazynowy i wszystkie inne systemy, ważne Twoim zdaniem, przy tworzeniu nowej aplikacji).
5. Skontaktuj się z firmą programistyczną. Polecamy nasz: https://leadclient.pl. Jeśli nie dokońca wiesz, jak się zabrać za powyższe czynności – leadClient za 970 zł przygotuje Ci całą dokumentację potrzebną do wykonania aplikacji oraz przygotuje wycenę. Jeśli oferta Ci się spodoba, kaucja zostanie zaliczona na poczet aplikacji, jeśli będziesz wolał pracować z inną firmą, będzie to opłata za przygotowanie dokumentacji.
A jak nie mam pieniędzy na wykonanie dedykowanej aplikacji?
W dzisiejszych czasach pytanie brzmi: czy możesz sobie pozwolić nie mieć pieniędzy na aplikacje?
W leadclient.pl – mają dostępny abonament zarówno na platformę edukacyjną, jak i na CRM. Pewnie, jeśli poszukasz, to innego rodzaju systemy również będą dostępne w formie abonamentowej. Systemy abonamentowe, w tym nasze, mają jednak jedną solidną wadę. Im większą masz firmę, tym więcej musisz płacić. Można to oczywiście potraktować jako zaletę, rozwijasz się dzięki systemowi i masz z czego więcej płacić.
A o jakich kwotach w ogóle mówimy?
Dedykowane aplikacje zaczynają się od 10 tysięcy, a kończą nawet na kilkudziesięciu milionach. Wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby, a to najlepiej ustalić podczas konsultacji ze specjalistą z leadclient.pl. Zajmie się on za Ciebie mozolnym przygotowaniem listy aktywności aplikacji, wstępnej architektury systemu i podpowie, jak zrobić to najtaniej oraz pomoże pokonać opór zespołu przed zmianami, czy nowym programem do nauczenia się.
Aplikacje webowe to must have 2 dekady XXI wieku. Firmy, które nie będę ich używać zostaną daleko w tyle za konkurencją i będą skazane na marginalną rolę w systemie biznesowym.